Morsikacija se može javiti zbog nekoliko razloga. Prvo, to je slučajan ugriz u sluznicu. Ako se dogodi jednom ili dvaput nije alarmantno unatoč neugodi kojom je praćen. Međutim, ako se događa učestalo, može biti znak poremećaja odnosa između zuba (okluzije) i zahtijeva posjet stomatologu.
Sljedeći uzrok morsikacije je grizenje sluznice za vrijeme sna. Javlja se kao posljedica stiskanja zuba i također zahtijeva posjet stomatologu. Na kraju, morsikacija može biti i posljedica štetne navike grickanja sluznice. Takva navika, koje pacijenti uopće ne moraju biti svjesni, najčešće je povezana sa stresom i pacijentima služi kao ispušni ventil.
Ne, radi se o ugrizu blagog intenziteta koji ne ostavlja preveliku traumu na sluznici i aktivnost je ugodna, zabavna za pacijenta. U ekstremnim slučajevima, kod psihijatrijskih bolesnika traume koje nastaju mogu biti vrlo opsežne. Srećom takva stanja su dosta rijetka.
Morsikacija se klinički manifestira kao bjelkasto zadebljanje sluznice grube, naborane površine. Uz bjelkasto zadebljanje mogu se vidjeti površinska oštećenja poput eritema i sitnih erozija. Promjene su karakteristično lokalizirane na mjestima koja su dostupna zubima, najčešće na obraznoj sluznici, rjeđe na rubovima jezika i donjoj usni. Pacijenti mogu sami primijetiti promjenu, ali dijagnozu bih ipak prepustio stručnjaku.
Ako se radi o slučajnom, jednokratnom ugrizu stanje će se sanirati unutar 7-10 dana. U težim slučajevima stomatolog može ordinirati preparat topikalnog kortikosteroida koji će smanjiti oteklinu i ubrzati cijeljenje promjene. Ako se radi o opetovanom ugrizu u isto mjesto koji nastaje zbog poremećenog odnosa između zuba bit će potreban stomatološki zahvat kojim će se taj odnos ponovo dovesti u sklad. To može uključivati jednostavne zahvate poput prebrušavanja kvržica zuba i zamjene ispuna, ali i složenije postupke poput izrade novog protetskog rada ili ortodontske terapije. U slučaju svjesnog ili nesvjesnog grickanja sluznice potrebno je osvijestiti naviku i prestati s njom. Stomatolog po potrebi može izraditi zaštitnu udlagu od mekanog silikona ili termoplastičnog materijala koja će prekriti oštre kvržice zuba i zaštititi sluznicu. Takva udlaga obično se nosi za vrijeme spavanja iako se može nositi i po danu.
Kao što sam rekao, treba prestati s grickanjem sluznice. Osvijestiti naviku i pokušati je eliminirati ili zamijeniti nekom manje štetnom. Također, potrebno pridržavati se uputa stomatologa o nošenju zaštitne udlage.
Kao i svaka druga kronična trauma, morsikacija dugoročno može imati ozbiljne posljedice. Iako sama po sebi ne može izazvati malignu transformaciju, u kombinaciji s drugim faktorima kao što su pušenje i konzumacija alkohola može djelovati kao promotor genetičkog oštećenja i u konačnici povećati rizik za obolijevanje od maligne bolesti.
Ako prepoznajete simptome i želite pomoć stručnjaka ili imate dodatnih pitanja, slobodno nam se obratite.