Upravo smo iz tog smo razloga opet pozvali izv.prof.dr.sc. Braila, specijalista oralne patologije, kako bismo vam zajedničkim snagama na jedno mjesto stavili sve što trebate znati o utjecaju kemoterapije na vaše oralno zdravlje. Proslijedite članak onima kojima treba, a ako imate bilo kakvih pitanja, slobodno nam se javite.
Kemoterapija vrlo često izaziva neugodne nuspojave u ustima koje značajno narušavaju kvalitetu života. Neke od njih mogu biti toliko intenzivne da dovedu do prekida liječenja dok neke mogu uzrokovati smrtonosne infekcije.
Može se javiti upala oralne sluznice (mukozitis), zatim jaka suhoća usta, gubitak okusa, sklonost karijesu, krvarenje i infekcije sluznice. Tijekom kemoterapije dolazi do pada imunosti tako da može doći i do reaktivacije nesaniranih zuba: različitih upala pokvarenih, neliječenih zuba, zaostalih korjenova i reaktivacije kroničnih periapikalnih procesa („granuloma“). U najgorem slučaju, prodor bakterija iz usta u cirkulaciju može uzrokovati po život opasnu sepsu.
Neke da u potpunosti, a neke ne. Međutim, može se utjecati na njihov intenzitet što će umanjiti utjecaj kemoterapije na kvalitetu života i omogućiti da se ona provede do kraja. Najbolji način za
sprječavanje ili minimiziranje nuspojava je odlazak na kemoterapiju sa zdravim zubima i ustima.
Preporučujem da svakako posjetite stomatologa, idealno dva do tri tjedna prije početka kemoterapije. To je dovoljno vremena da stomatolog napravi neophodne zahvate i da tkivo zacijeli. U slučaju da je kemoterapija već započela, preporučujem javiti se stomatologu čim prije. Tada će se zahvati planirati i raditi ovisno o općem stanju bolesnika.
Prvenstveno je potrebno izvaditi zube koji su za vađenje, očistiti zubni kamenac i plak te korigirati proteze. Nadalje, od presudnog je značaja informirati pacijente o nuspojavama kemoterapije u ustima i dati detaljne upute za održavanje oralne higijene.
Zube perite iza svakog obroka, ultra mekom četkicom i blagom zubnom pastom. Ako je pranje zuba bolno, premažite zubno meso prije pranja lokalnim anestetikom u gelu. Svakako koristite interdentalne četkice nakon pranja zuba, osim kad su vrijednosti trombocita niže od 50 x 10 9 po litri. Dva do tri puta dnevno isperite usta antiseptikom bez alkohola da biste spriječili infekciju sluznice. Za održavanje ph usne šupljine ispirite usta što češće otopinom kuhinjske soli i sode bikarbone (1/4 čajne žličice u pola čaše tople vode), posebno ako se kao nuspojava kemoterapije javi mučnina i povraćanje. Za zaštitu zuba od karijesa koristite gel s visokom koncentracijom fluora (>1%). Izbjegavajte tvrdu i oštru hranu koja može ozlijediti sluznicu, jake začine, alkohol i duhan.
Nuspojave se najčešće manifestiraju upalom sluznice, pojavom crvenila, rana na sluznici, osjećajem pečenja i suhoće usta. U tom slučaju preporučujem pregled specijalista oralne patologije koji će, ovisno o vrsti nuspojave preporučiti terapiju.
I nakon završetka kemoterapije treba nastaviti s temeljitom oralnom higijenom. Redovito pranje zuba, korištenje interdentalnih četkica, održavanje vlažnosti usta te upotreba preparata za zaštitu od karijesa mora postati svakodnevna rutina. U početku treba odlaziti na stomatološke kontrole svaka 3 mjeseca a u slučaju pojave bilo kakvih simptoma u ustima i ranije.
Naravno! Obavezno se javite stomatologu prije početka kemoterapije! Nuspojave kemoterapije u ustima mogu biti jako neugodne, ali vam stomatolog može pomoći da lakše prebrodite to izuzetno teško razdoblje u svom životu.